Sub
kultury

Reklama

Skinheadzi

Pierwsze grupy skinheadzie powstały na początku lat sześćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii i były wyrazem sprzeciwu młodzieży przeciw angielskiej arystokracji. W połowie lat siedemdziesiątych ten ruch nabrał rozpędu w wyniku reakcji na pojawienie się subkultury punkowej. Dlatego też skinheadów zaliczamy do kontrkultury. Kolejna fala, chyba najbardziej groźna przypada na lata dziewięćdziesiąte i przyjęła formę organizacji rasistowskiej. Pierwsi skini pojawili się w Polsce podczas stanu wojennego i wyrażali oni sprzeciw wobec władzy ludowej. skinhead-ka

Skini z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych głównie zajmowali się „tępieniem” punków, których uważali za brudasy i lenie. Obecnie ideologia tego ruchu ma charakter nacjonalistyczny. Wygłaszają hasła faszystowskie (ich świętem są urodziny Adolfa Hitlera),prześladują ludzi innej narodowości, koloru skóry i wiary(szczególnie Żydów) uważając, że zabierają oni np. prace rdzennym mieszkańcom kraju, w którym żyją. Nie tolerują też członków innych subkultur, które nie spełniają ich wymagań i brutalnie je zwalczają, napadając i dotkliwie bijąc. Nie oszczędzają nawet dziewczyn. Skini nie tolerują narkomanów, anarchistów i ludzi zafascynowanych „czarną” kulturą. Specjalnością skinheadów są tzw. zadymy, czyli rozróby wywoływane w miejscach publicznych, często skinheadzi to chuligani stadionowi.

Skin to zazwyczaj młody wysortowany chłopak z ogoloną do skóry głową, ubierający się w wojskowe spodnie, kurtkę typu fleyers, glany i koszulki z emblematami nazistowskimi, elementem charakterystycznym są też czerwone szelki opuszczone na biodra.

Poglądy skina powiązane są z muzyka jakiej słuchają. Wyróżnić możemy apolityczne kapele tj. Last Resort, narodowościowe Blood &Honor i polski Legion, a także zespoły lewicowe Redskins i Kortatu.