Sub
kultury

Reklama

Rastamanie/ Rastafarianie

Ruch rastafariański ma charakter religijno-filozoficzno-kulturowy. Powstał na terenie Jamajki w latach trzydziestych za sprawą etiopskiego księcia Ras Tafari Makkonena (znanego później jako Haile Selassie), który uważał , że pokój na świecie pojawi się dopiero gdy kolor skóry człowieka będzie miał mniejsze znaczenie niż jego kolor oczu. Na świecie został rozpowszechniony w latach siedemdziesiątych razem z modą na muzykę reggae.

Prawdziwy rastafarianin to człowiek wyzbyty wszelkich przejawów agresji, prowadzący spokojny, bezstresowy styl życia zgodny z naturą. Propaguje wolność i równość dla wszystkich ludzi, jednak pierwotnej wersji rastafarianie głosili wyższość czarnej rasy nad białą. Religia którą wyznają to połączenie judaizmu, hinduizmu i etiopskiego chrześcijaństwa. Korzystają z Pisma Świętego w wersji Króla Jakuba, mają zakaz spożywania wieprzowiny, a większość i tak jest wegetarianami. Elementem religijnych obrzędów jest rytualne palenie przez nich marihuany nazywanych przez nich świętym ziołem, wspomnianym w Biblii Drzewem Życia. Uważają, że palenie zwiększa ich świadomość, przybliża do Boga, pozwala na pokojowe podchodzenie do świata i ludzi. rastaman

Zewnętrzną oznaką przynależności do tego ruchu jest akcentowanie w swoim ubiorze barw flagi etiopskiej. Noszą więc ubrania w kolorze żółtym, zielonym i czerwonym, koniecznie nie krępujące ruchów i ekologiczne. Na głowie rastafarian często nosi dredy, które mają charakter symboliczny, oznaką powrotu do natury, a na nich kolorową wełnianą czapę.

Muzyką inspirowana tym ruchem jest reggae - muzyka serc jednocząca wszystkich ludzi. Najsłynniejszym rastamanem grającym ten rodzaj muzyki był Jamajczyk Bob Marley. Można powiedzieć słuchając jego piosenek, że był on wielkim piewcą rastafarii i dzięki niemu cały świat poznał tą ideologię. W Polsce można doszukać się kilkudziesięciu grup reggae’ owych, a najważniejsze to Habakuk, Bakshish i Maleo Reggae Rockers.