Sub
kultury

Reklama

Punk-rockowcy

Pierwsze zespoły punk-rockowe pojawiły się na świecie w połowie lat siedemdziesiątych i niewątpliwie swoim powstaniem nawiązywały do ruchu hipisowskiego. Za „ojca” tego gatunku muzycznego uważa się brytyjski zespół Sex Pistols.

Ruch ten pojawił się w robotniczych dzielnicach wielkich miast takich jak Londyn. Główną ideologią punka w jego pierwotnej fazie było brak jakiejkolwiek ideologii. Z czasem punkowcy zaczęli głosić hasła anarchistyczne nawołujące do bojkotu wszelkich instytucji państwowych tj. wojska, policji czy parlamentów, negują istnienia Boga, widzą świat jedynie w czarnych barwach. Nie mniej miejsca w ich środowisku zajmują osoby o lewicowych poglądach, domagający się równości społecznej, rasizmowi i ograniczenia kapitalizmu i wyzysku. W odróżnieniu od hippisów, którzy odrzucali wszelkiego dobra materialne punki uważają, że są one dla nich po prostu niedostępne. W Polsce najwięcej punków pojawiło się w latach osiemdziesiątych, czyli w czasie największych protestach przeciw komunistycznej władzy. punk-rock

Prawdziwy punk nie przejmuje się swoim wyglądem. Charakterystyczną cechą jego stroju jest na pewno skórzana kurtka nabita ćwiekami (ramoneska) i z przyszytymi naszywkami np. ze znakiem anarchistycznym, na nogach glany i zazwyczaj podwinięte spodnie – jeansy lub tzw. pasiaki. Tę subkulturę łatwo można rozpoznać po ich fryzurze, jest to ogolona głowa z pozostawionym na środku irokezem, często farbowanym na różne jaskrawe kolory, jak i po zamiłowaniu do piercingu.

Muzyka podobnie jak strój punkowca jest dość ascetyczna i antyestetyczna, za to w tekstach zawarte są wszystkie ideologiczne założenia tej subkultury. Najważniejsze i pierwsze zespoły punkrockowe to brytyjskie Sex Pistols i The Clash, amerykańskie Blonde, Ramones i austriackie The Saints. Druga fala punka na świecie przypadająca na lata osiemdziesiąte przyniosła takie kapele jak Dead Kennedys, czy Crass, a kolejna dekada to zespół The Offspring grający bardziej melodyjny, przystępny rodzaj punka. Najlepszą polska kapelą tego gatunku muzycznego jest niewątpliwie zespół Dezerter działający od 1981 roku.