Sub
kultury

Reklama

Metalowcy

Ta subkultura powstała na początku lat siedemdziesiątych w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych i zrzesza ludzi słuchających muzyki heavymetalowej.

Subkultura metalowa nie opiera się na żadnej konkretnej ideologii. Metalowcy to ludzie pozytywnie nastawieni do innych ludzi i subkultur, dążą jedynie do niezależności osobistej. Dla nich najważniejsza jest ich muzyka. Jedyne podziały w ich środowisku dotyczą zrzeszania się wokół poszczególnych zespołów grających różne odmiany metalu. Teksty piosenek przepełnione są okultyzmem i pochwałą zła dlatego też dla wielu ludzi metalowiec równa się satanista.

Kolor czarny to znak rozpoznawczy tej subkultury, do tego wąskie skórzane bądź dżinsowe spodnie, skórzana kurtka- ramoneska, często choć coraz rzadziej długie, rozpuszczone włosy. Niezbędne są koszulki i naszywki z ulubionymi zespołami, przedstawiają one przeważnie trupie czaszki, kościotrupy, płonące krzyże. Spora część „metali” zdobi swoje ciała tatuażami przedstawiającymi takie wizerunki. Znakiem rozpoznawczym metalowców zwłaszcza na koncertach jest znak Mano cornuta - gest wyciągniętej dłoni tworzący z palców rogi. metalowiec

Samą muzykę metalową możemy podzielić na kilka jej odmian, są to m.in.: death metal, thrash metal, black metal, gothic metal. Niekwestionowanym królem i prekursorem muzyki heavymetalowej jest brytyjski zespół Black Sabbath założony w 1968 roku. Szersza publiczność poznała ten gatunek muzyczny dzięki amerykańskiej grupie Metallica, która gra dosyć przystępną odmianę metalu z łagodnymi tekstami szczególnie zauważalną w późniejszej ich działalności. Polski rynek muzyczny znany jest na świecie właśnie dzięki kapelom grającym tzw. death metal. Są to zespoły Vader i Behemoth, które za granicami naszego kraju mają statut gwiazd. Za prekursora polskiego metalu uważa się zespół TSA. Metal cieszy się dużą popularnością w samej Polsce, a świętem fanów tego gatunku muzycznego jest organizowana corocznie od 1986 roku Metalmania, na której zobaczyć można zespoły z całego świata.