Sub
kultury

Reklama

Hippisi

Ruch hipisowski pojawił się w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych i był wyrazem sprzeciwu młodych amerykanów przeciw konsumpcyjnemu stylowi życia ówczesnych ludzi. Światu dali się poznać jako przeciwnicy wojny wietnamskiej, którą USA prowadziło od 1957 roku.

To właśnie pacyfizm był głównym nurtem tego ruchu społeczno-kulturowego, a jego sztandarowe hasła to „Peace and love” i „Make love, not war”. Hippisi to głównie ludzie do trzydziestki, którzy odrzucali wszelkiego rodzaju nakazy i obostrzenia tworzone przez państwo. Byli swoistymi anarchistami. Sprzeciwiali się powszechnemu poborowi mężczyzn do wojska, szkolnictwu, instytucji kościoła i korporacyjnemu systemowi pracy. Nie uznawali własności prywatnej, żyli we wspólnotach kilkudziesięcioosobowych tak zwanych komunach, gdzie wszystko było wspólne. Osiadali na farmach gdzie prowadzili ekologiczny styl życia. Uprawiając ziemię i szyjąc ubrania stawali się samowystarczalni. Aby rozszerzać swoją świadomość często sięgali po substancje psychotropowe i miękkie narkotyki. Najpopularniejsze były marihuana i LSD. W Polsce pierwsi hipisi pojawili się już w 1967 roku, ich bunt skierowany był przeciw tyranii komunistycznej. dzieci kwiaty

Dopełnieniem ideologii hipisów był ich wygląd zewnętrzny. Nosili luźne i kolorowe ubrania (stąd też ich nazwa „dzieci kwiaty”), które miały być funkcjonalne i zgodne z naturą. Ich stroje inspirowane były wzorami indyjskimi i indiańskimi, a uzupełniane zrobionymi własnoręcznie ozdobami w postaci koralików, plecionek czy apaszek. Mężczyźni podobnie jak kobiety nosili długie włosy, często też zapuszczali brody. Często też chodzili boso by jak twierdzili być bliżej Matki Ziemi.

Muzyka jaką wykreowali można nazwać rockiem psychodelicznym inspirowanym niekiedy folkiem. Najbardziej znani przedstawiciele tego gatunku to niewątpliwie The Doors, Bob Dylan i The Animals. Festiwal muzyczny, który odbył Woodstok w sierpniu 1969 roku jest do dziś wspominany jako największe święto ludzi wolnych. Wystąpili tam m.in. Janis Joplin i Jimi Hendrix, który swój hippisowski styl bycia przepłacili życiem.