Sub
kultury

Reklama

Grunge

Grunge to styl muzyczny, który pojawił się w połowie lat osiemdziesiątych i swoim brzmieniem nawiązywał do rocka lat sześćdziesiątych jednak ma bardziej agresywny charakter. Kolebką światowego grunge jest amerykańskie Seatlle, które w tym czasie przeżywało kryzys gospodarczy, a grające tam wtedy zespoły nie miały szans przebicia się na rynku ogólnokrajowym. Wywarło to jednak pozytywny wpływ na ich muzykę, ponieważ nie musieli się oni przejmować ocenami ludzi z firm fonograficznych i grali tak jak czuli. Kiedy dostrzeżono tą ich odrębność grunge szybko stał się popularnym gatunkiem muzycznym na całym świecie. grunge

Grunge’owcy to ludzie wyobcowani, którzy w dość ostry i zdecydowany sposób negujący otaczającą ich rzeczywistość. Są naładowani frustracją i nienawiścią do świata i samego siebie, często ten stan doprowadza ich do samookaleczeń, uzależnienia od narkotyków i samobójstw. Starają się być niewidoczni i nie absorbować swoją obecnością ludzi w koło siebie.

Styl grunge’owca wyraża się w niedbalstwie i nieprzesadnym umiłowaniu czystości. Chodzą przeważnie w starych przetartych dżinsach, za dużej flanelowej koszuli, koniecznie w kratę bądź rozciągniętym swetrze, martensach albo starych trampkach. Brudne i posklejane włosy opadające na twarz, mnóstwo kolczyków w uszach to ich znak rozpoznawczy. Mężczyźni często noszą kilkunastodniowy zarost. Nieodzowne są koszulki z ulubionym zespołem, naszywki na plecakach, rzemienie na szyi i nadgarstkach. Najpopularniejsze kolory to czarny, czerwony i fioletowy. A ikoną mody grunge jest Kurt Cobain lider zespoły Nirvana.

Scena grunge jest bardzo bogata, a jej świetność przypada na początek lat dziewięćdziesiątych. Najważniejszymi zespołami tego gatunku są Soundgarden, Pearl Jam, Alice In Chains, Melvis i Nirvana, której piosenka Smells Like Teen Spirit jest swoistym hymnem grunge’ owców.